szkolenia z joomla, wordpress i drupal

WordPress – instalacja szablonu graficznego

23 czerwca 2010 | Instalacja,WordPress | Tags: , , ,

wordpress - instalacja szablonu graficznegoWordPress, jako najlepszy aktualnie system blogowy nie może obyć się bez tak trywialnej funkcji, jak możliwość zmiany szablonu. Zadanie to nie należy do najtrudniejszych. Co więcej – jest wręcz banalne!

Jednak zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest szablon graficzny. Jest to zewnętrzna, widoczna podczas korzystania z bloga warstwa zawierająca elementy graficzne oraz sformatowany tekst (sformatowany – np. z pogrubionymi elementami, różnymi czcionkami, stworzonymi listami).

WordPress, jako złożony system zarządzania treścią oddziela część kodową witryny od jej przedstawienia zewnętrznego. Innymi słowy – cały silnik, mechanizm odpowiedzialny za działanie bloga jest umieszczony w innym miejscu, niż jego szata graficzna. Dzięki temu zmieniając np. kolor tła nie naruszymy ważnych dla działania systemu plików.

Co będzie nam potrzebne? Poza samym szablonem, dopasowanym do naszej wersji systemu WordPress (odpowiednią informację znajdziemy przy plikach „skórki”, które będziemy ściągać) przyda się jakiś program obsługujący FTP. Może być Total Commander (http://www.dobreprogramy.pl/Total-Commander-PowerPack,Program,Windows,11696.html) lub FileZilla (http://www.dobreprogramy.pl/FileZilla,Program,Windows,13334.html).

Kiedy posiadamy już niezbędny program oraz ściągnięty szablon dla naszego bloga, musimy go przerzucić na serwer. Na początek wypakowujemy go z archiwum (.zip, .rar) i umieszczany np. na pulpicie. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się poprzez klienta FTP na nasze konto i odnalezienie katalogu: „wp-content/themes”, w którym umieszczamy wcześniej wypakowany folder.

Aby uruchomić nowy szablon przechodzimy do panelu administracyjnego WordPress (http://www.naszblog.pl/wp-admin), logujemy się i przechodzimy do sekcji „Wygląd – Szablony”. Tutaj zaznaczamy naszą nową skórkę i klikamy „włącz”.

Artykuły


2 Responses to “WordPress – instalacja szablonu graficznego”

Leave a Reply