szkolenia z joomla, wordpress i drupal

Moodle – instalacja

01 lipca 2010 | Instalacja,Moodle | Tags: ,

Moodle odrobinę różni się od innych systemów zarządzania treścią. Jego przeznaczeniem jest ułatwienie prowadzenia kursów poprzez internet. W związku z tym również proces jego instalacji będzie odmienny, niż w przypadku innych systemów.
Na początek musimy wypakować ściągniętą ze strony Moodle paczkę i przerzucić na serwer, do wybranego folderu (np. http://www.mojserwer.pl/moodle)
Kolejnym krokiem będzie stworzenie odpowiedniego pliku .htaccess o podanej niżej treści:

DirectoryIndex index.php index.html index.htm
php_flag magic_quotes_gpc 1
php_flag magic_quotes_runtime 0
php_flag file_uploads 1
php_flag session.auto_start 0
php_flag session.bug_compat_warn 0
AcceptPathInfo on

Następnie, gdy mamy stworzony plik .htaccess możemy wziąć się za stworzenie pustej bazy danych. Można to zrobić poprzez Cpanel na serwerze bądź bezpośrednio poprzez phpmyadmin.

Moodle będzie potrzebował jeszcze jednej rzeczy, mianowicie oddzielnego katalogu do przechowywania plików. Powinien on nosić nazwę „moodledata”. Nie mogą mieć do niego dostępu użytkownicy próbujący się tam dostać. Aby to osiągnąć możemy zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze umieścić go na zewnątrz, ponad katalogiem głównym „www”. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, więc znów możemy posłużyć się plikiem .htaccess. Wystarczy umieścić go w stworzonym przez nas folderze wraz z zawartością:

order deny,allow
deny from all

Stworzony przez nas katalog musi mieć nadane uprawnienia oznaczone numerami „777”. Można to zrobić poprzez klienta FTP.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności przechodzimy do właściwej instalacji. Otwieramy w przeglądarce adres http://www.mojserwer.pl/moodle/install.php i przechodzimy przez kolejne części formularzy. Jeżeli instalator wykryje jakiekolwiek błędy serwera to poinformuje Cię o tym – wystarczy zastosować się do wskazówek, których nam udzieli. Pod koniec całego procesu Moodle wygeneruje plik „config.php”, który należy umieścić w katalogu głównym naszego CMS.

Kiedy plik z podstawową konfiguracją jest zainstalowany na serwerze możemy wejść na stronę główną CMS. Ponieważ instalacja nie jest zakończona zostaniemy przekierowani do panelu administracyjnego. Na początek trzeba zaakceptować umowę, która jest nam przedstawiona.
Moodle automatycznie skonfiguruje naszą bazę danych. Gdy proces się zakończy klikamy „Continue” i przechodzimy do formularzy z bardziej zaawansowanymi ustawieniami. Można je w tej chwili pominąć i wrócić do nich w dowolnej chwili poprzez panel administracyjny. Klikamy „Save changes”.
Ostatni krok polega na utworzeniu głównego konta administratora.

Artykuły


Leave a Reply