szkolenia z joomla, wordpress i drupal

Joomla czy Drupal?

20 czerwca 2010 | Drupal,Joomla!

Na polskiej scenie opensourcowych (darmowych, z otwartym, możliwym do edycji przez wszystkich użytkowników kodem) systemów zarządzania treścią widzimy głównie dwie nazwy: Joomla i Drupal. Wybór między nimi może zaważyć na przyszłej opłacalności naszego serwisu, na sposobie konserwacji, wynikach pozycjonowania czy choćby zwyczajnej łatwości obsługi.

Wg wszelkich statystyk w Polsce najbardziej popularna jest Joomla. Mnogość dodatków, dobre tłumaczenie całego systemu i łatwość obsługi przysłużyły się temu, iż jest to jeden z najczęściej wybieranych systemów CMS w naszym kraju. Co za tym stoi, poza wspomnianymi już cechami?
Joomla wcześniej niż Drupal miała do dyspozycji pełne tłumaczenie na nasz ojczysty język. Poza tym pozornie jest o wiele łatwiejsza w konfiguracji, więc przyszli potentaci krajowej sceny www woleli postawić na ten system. Ponadto Joomla jest wyjątkowo elastyczna pod względem tworzenia i dodawania nowych szablonów, co czyni ją prawdziwym kombajnem dla webdesignerów.
Jak już wspomniałem, prostota tego systemu jest tylko pozorna. Aby wyciągnąć z niej 100% możliwości potrzebna jest solidna wiedza na temat tego systemu. Nie tylko z zakresu konfiguracji, ale też dopasowywania dodatków czy tworzenia „pomostów” dla szablonów starszych wersji na nowsze. Oczywiście dla chcącego nic trudnego! Poza tym w Polsce istnieje bardzo duża społeczność użytkowników tego systemu, co skutecznie pozwoli nam rozwiązać każdy problem.

Drupal jest u nas dużo mniej popularny od poprzedniego systemu, jednak warto rzucić na niego okiem. W przeciwieństwie do Joomli jest trudniejszy do początkowego skonfigurowania, jednak daje dużo większą swobodę przy tworzeniu niestandardowych rozwiązań czy idealnym dopasowaniu całego systemu do naszych wymagań. Pod względem ilości dodatków i szablonów Drupal nie ustępuje w niczym Joomli. Praktycznie każdy dodatek, jaki znajdziemy na jeden z systemów ma swój odpowiednik w drugim.

Podsumowując, oba systemy są godne polecenia. Joomla jest idealna dla webdesignerów i początkujących właścicieli stron, którzy chcą w sieci zaistnieć, natomiast Drupal wydaje się świetny dla każdego bardziej zaawansowanego użytkownika.

Losowe artykuły


Leave a Reply