bezwzrokowe pisanie
Polecamy dentysta gliwice profesjonalizm.
szkolenia z joomla, wordpress i drupal

Drupal – instalacja na localhost

18 czerwca 2010 | Drupal,Instalacja,Serwer

Bardzo często, zanim rozpoczniemy naszą przygodę z systemami CMS i zakupimy odpowiedni serwer chcemy nauczyć się korzystać z podstawowych funkcji tych programów. W sieci znajdzie się mnóstwo przeróżnych poradników, jednak nie ma nic lepszego niż osobista praktyka. Istnieje możliwość skorzystania z darmowego serwera, jednak nie są one najlepszej jakości i często samo przegranie plików trwa wyjątkowo długo.
W takich przypadkach na ratunek przychodzą nam lokalne serwery, np. wamp. Cała zabawa polega na tym, iż gotowa paczka, którą można ściągnąć z sieci oferuje nam wszystkie możliwości serwera, tyle że na naszym komputerze! Żadnego uploadu, żadnych problemów z łączem, żadnych rejestracji…
Wgranie systemu Drupal na localhoście (czyli serwerze lokalnym) nie różni się praktycznie niczym od wgrania go na normalnym serwerze. Na początku potrzebujemy paczek z systemem Drupal oraz spolszczenia. Następnie odpalamy serwer (w moim przypadku wamp) i przechodzimy do phpmyadmina. Cóż to takiego? To program stworzony dla serwerów, który pozwala na łatwe i intuicyjne zarządzanie bazami danych. W przypadku serwera lokalnego adresem jest zazwyczaj http://localhost/phpmyadmin
Logujemy się i zakładamy nową, czystą bazę danych, np. o nazwie „drupalBaza”.
Kolejnym krokiem jest wypakowanie plików naszego CMSa do dowolnego folderu serwera. W przypadku wamp wchodzimy do katalogu: C:\wampwww i tam zakładamy nowy folder, np. o nazwie „drupal”. Wypakowujemy do niego pliki serwera. Spolszczenie również należy wypakować do folderu „drupal” nadpisując wszystkie pliki.

Kiedy mamy za sobą wszystkie przygotowania, możemy przejść do właściwej instalacji systemu. Całość odbywa się poprzez przeglądarkę. W pasku adresu wpisujemy adres: http://localhost/drupal/install.php

Na ekranie pojawi się nam strona powitalna – tutaj wybieramy język – PL i klikamy „select language”.
Jeżeli na kolejnej stronie pojawi się czerwona ramka z informacjami o różnego rodzaju niezgodnościach postępujemy wg ich zaleceń i klikamy „spróbuj ponownie”.
Kolejny ekran zawiera informacje o bazie danych. Podajemy tutaj wszystkie potrzebne dane, czyli login bazy danych (w przypadku serwera wamp jest to „root”), hasło bazy danych (wamp standardowo ma wyłączone hasła, więc to pole zostaje puste) oraz nazwę bazy danych (jeśli przy tworzeniu nowej bazy ustawiliśmy ją jako „drupal” to wpisujemy tę właśnie nazwę).
Następna sprawa to ustawienie podstawowych danych naszej witryny. Tutaj podajemy jej nazwę, adres (localhost/drupal), dane dla głównego użytkownika (administratora).

Po zakończeniu procesu instalacji pojawi się okno z odpowiednią informacją. Aby przejść do naszej witryny klikamy na odnośnik „Nowa witryna”.

Losowe artykuły


Leave a Reply